reklama

Hydrodol na kocovinu

Nadmerné, návykové pitie, označované ako alkoholizmus, je svojimi zdravotnými aj sociálnymi dopadmi jednoznačne spoločnosťou odsudzované. Na túto tému sa publikovali tisíce odborných textov. Ani jeden z nich však zvyk pitia alkoholu výraznejšie neovplyvnil a buďme realisti, ani v budúcnosti neovplyvní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Požívanie alkoholu je staršie ako samotné ľudstvo. Známe sú napr. pijanské návyky primátov, ale aj slonov, ktoré cielene vyhľadávajú skvasené ovocie a jeho konzumáciou sa dostávajú do euforickej nálady.
Človek vo svojej vynaliezavosti išiel ďalej. Svoje alkoholické nápoje skvalitňoval a koncentroval, aby zlepšovanie nálady sprevádzala aj primeraná stimulácia zmyslov.

 Pozitívne zdravotné účinky alkoholu - najmä vína - sa dokázali už dávno. Víno do liečby zaraďoval aj Hippokrates alebo samotný Louis Pasteur. Mierne pravidelné pitie alkoholu zlepšuje prognózu možných kardiovaskulárnych ochorení, najmä ukladania tuku v cievach. Polyfenoly, obsiahnuté v červenom víne, sú efektnými antioxidantmi. Víno a pivo obsahujú aj vhodné proporcie minerálov a stopových prvkov.

 Druhá - nepríjemnejšia - stránka konzumácie alkoholu je stav, do ktorého sa človek dostane po určitej dobe od vypitia alkoholického nápoja, obyčajne ráno po menej striedmom pití. Slovenčina na to, napriek početnému zastúpeniu pijanov v populácii, nemá výraz. V češtine existuje jediný:  kocovina . Fíni majú údajne až sedem kvalitatívne odlišných výrazov.
Stav po požití alkoholu je sprevádzaný symptómami. Tie pozostávajú zvyčajne z bolestí hlavy, poznávacích porúch, pocitu celkovej nevoľnosti, podráždenia žalúdka, hnačky, straty chuti do jedla, trasu rúk, atď. Pozorované príznaky dosahujú svoj vrchol po 14 - 16 hodinách.

 Epidemiologické štúdie ukazujú, že ide o vážny problém v spoločnosti. Problémy, sprevádzané absenciou v práci majú na druhý deň častejšie tí, ktorí konzumujú málo, prípadne stredne veľa v porovnaní so silnými pijanmi. Napríklad vo Fínsku, ktoré má porovnateľnú populáciu so Slovenskom, dôjde k strate 1 miliónu pracovných dní z dôvodu nevoľnosti po pití nasledujúci deň. Prohibícia, ani iné kampane, 
snažiace sa zmierniť túto situáciu, neboli účinné.

METABOLIZMUS ALKOHOLU

Žalúdok je prvým miestom, kde začína jeho metabolizmus. Tu sa štiepi zhruba 10-15 % alkoholu enzýmom alkoholdehydrogenázou, ktorej prítomnosť, respektíve aktivita je nízka alebo až nulová u niektorých etnických skupín, napr. u Japoncov. Po absorpcii do krvi sa ďalej metabolizuje v pečeni.
Metabolizmus alkoholu zjavne ovplyvňuje aj geneticky podmienená hladina enzýmu aldehyddehydrogenázy, degradujúceho vznikajúci acetaldehyd. Taktiež dochádza ku kumulácii acetátu, ktorý môže mať vplyv na krvný tlak. Mnohé z vyššie uvedených reakcií uvoľňujú vodíkové ióny, čo vedie k prekysleniu organizmu.

Prirodzenou cestou sa vybrali pracovníci z Richmondu v Austrálii. Po zvážení hlavných zmien v tele navrhli produkt, ktorého úlohou je kompenzovanie zmien v metabolizme sacharidov, aminokyselín a acido-bázických zložiek. Produkt, pôvodne nazývaný Alcodol TM  sa z etických dôvodov premenoval na Hydrodol TM .

HYDRODOL

Hydrodol obsahuje glukózu, fruktózu, 16 aminokyselín, 6 vitamínov, 2 minerály a antioxidant a podáva sa vo forme kapsúl. Zloženie zabezpečuje pufrovanie negatívne pôsobiacich metabolitov pri odbúravaní alkoholu. Až 38,5 % jedincov zaznamenalo po požití Hydrodolu redukciu symptómov, spojených s konzumáciou alkoholu. Je účinný pri užívaní počas konzumácie alebo aj po nej. Dávka sa ukázala byť závislá od množstva skonzumovaného alkoholu. Odporúča sa užitie počas konzumácie (4 kapsule) a v prípade vážnych porušení životosprávy možno užiť ďalšie 4 kapsule opäť ráno.
Užitie Hydrodolu nezrýchli odbúranie požitého alkoholu, nezníži jeho aktuálnu hladinu v obehu a nezvýši ani psychickú koncentráciu. Pomôže však tomu, kto si každé pitie alkoholu ráno odpyká. Nemusí sa tak učiť po fínsky. Hydrodol dostanete od decembra v každej lepšej lekárni.

Prebraté z časopisu Medicínsky monitor 4/2006.






Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu