0,- eurové bankovky - nový fenomén

Autor: Valerián Valášek | 6.11.2018 o 18:00 | (upravené 6.11.2018 o 19:38) Karma článku: 3,76 | Prečítané:  1460x

V roku 2015 vydali Francúzi prvú 0,-eurovú bankovku a v polovici roka 2018 sa do projektu zapojilo aj Slovensko. Po necelom polroku poznáme už 30 rôznych slovenských emisií, čo je na jednu EU krajinu celkom úctyhodný počet.

Najväčším producentom rôznych 0,- € bankoviek je stále Francúzsko, tesne v pätách mu šlapú Nemci, potom asi Taliani a rozbehnutý vlak úspešne zachytili už aj Slováci. Na rozdiel od Česka, ktoré vydalo tohto roku prvú a zatiaľ jedinú bankovku s motívom pražských Hradčian, emitovali Slováci v krátkej dobe už 30 rôznych bankoviek z najrôznejších miest a k najrôznejším príležitostiam. Tá prvá k výročiu oslobodenia, sa predávala 8. mája v Banskej Bystrici a bola vydaná len v limitovanom počte 5.000 kusov, čo z nej spravilo veľmi žiadaný artikel. Ľudia už vtedy tušili, o aký fenomén sa bude jednať a stáli na novú bankovku dlhý rad, pričom každý dostal len maximálne 3 kusy na osobu v cene 2,- € na kus. Dnes, po pol roku sa "SNP1 tank" dá zohnať oficiálne už len na e-shopoch a e-bazároch za minimálne 90,- €, čo dokazuje jeho vzácnosť zo zberateľského hľadiska. Ďalšou vzácnou slovenskou bankovkou je Bratislavský hrad, vydaný 1. júna 2018 s chybotlačou "Bratislavký ...", opäť len v emisii 5.000 kusov. Ten má oficiálnu hodnotu dnes okolo 50,- €. Ako 5.000-kusové náklady boli vydané ešte Baťovany, Belianska jaskyňaZOO Spišská Nová Ves. Posledne menovaná sa vypredala jednu peknú jesennú sobotu 6. októbra do 3 hodín ako teplé rožky. Ostatné emisie boli naplánované v počte 10.000 kusov, poniektoré aj 20.000 kusov a aj tak sa väčšina z nich už nedá za pôvodnú predajnú cenu 2-3 € na pôvodných miestach predaja vôbec zohnať. Existujú ešte zberateľské e-shopy, kde sa dajú mnohé z nich zakúpiť za približne dvojnásobnú cenu, tiež špeciálne facebookové skupiny nadšencov, kde dochádza k výmenám, aukciám a predaju. Veľmi známe sú aj aukcie a predaj na najrozšírenejšom svetovom servri ebay.

Mnohí naši zberatelia sa zaujímajú výlučne o slovenskú provenienciu a nevšímajú si tak rozsiahlu celosvetovú emisiu veľmi pútavých motívov k rôznym výročiam alebo pamätihodnostiam. Do projektu je v súčasnosti zapojených už 28 krajín, a to aj vrátane USA, Japonska, Číny a Gruzínska, ktoré nemajú s EU dokonca vôbec nič spoločné, na bankovkách však symbol Únie používajú. Jediné sa svojim prevedením vymykajú švajčiarske bankovky, ktoré majú v ľavom hornom rohu miesto loga EU svoj červenobiely kríž a označenie Euro-Souvenir je nahradené len označením Souvenir. 

Asi najdrahším zberateľským kúskom je "Zebra - MSV Duisburg", ktorá sa predáva na rôznych e-shopoch za 777,- €, prípadne aj 880,- €, najlacnejšie ju možno za pár sto euro zohnať so šťastím na sporadických ebay aukciách, ktoré si fajnšmekri dokážu vyčíhať. Počas posledných 4-roch rokov sa nakopilo aj viacero chybotlačí, pre zmienku spomeňme náš "Bratislavký Hrad" alebo fínskeho Santu s označením "Artic Circle" miesto správneho "Arctic Circle" v popise. Sú aj vzácnejšie chybotlače, kedy sa podarilo pri tlači omylom zobraziť na obrazovom motíve tiene ľudí alebo zvierat, tie sú samozrejme pre notafilikov aj adekvátne vzácnejšie. Ďalšou špeciálnou chybotlačou je Mozarthaus 2017-1 rakúskej proveniencie, kde nesie označenie čísla emisie chybné "XELH" miesto "NELH". Prvým písmenom sa označuje kód krajiny, kde N je rezervované pre Rakúsko a X pre Nemecko, tak teda vzniklo v tomto prípade tlačou chybné označenie vydávajúceho štátu.

Motívmi na bankovkách bývajú rôzne pamätihodnosti a turistické lokality (hrady, zámky, veže, dómy, pamätníky, jaskyne ...), prípadne osobnosti (Napoleon, Stalin, Marx, Wilhelm C. Roentgen, Aurel Stodola ...), prípadne automobily, lietadlá, vojenská technika, historické udalosti (výročie oslobodenia, okupácie, ...), športové podujatia a štadióny (MS vo futbale, štadióny rôznych klubov), tiež zvieratá a zoologické záhrady, skrátka čokoľvek, čo sa potrebuje nejakým spôsobom v danom regióne zviditeľniť alebo pripomenúť.

Na reverzovej, rubovej strane všetkých bankoviek bývajú konštantne zobrazené tie isté motívy, tieto reverzy sa však mierne menili v priebehu posledných rokov v súvislosti s rôznymi novými EU-úpravami ako Brexit a podobne. Zatiaľčo v roku 2016 ste na rubovej strane popri Eiffelovej veži, Maneken Pis, Sagrada Familia, Colossea a Brandenburger Tor našli ešte aj anglický Big Ben, od roku 2017 práve Big Ben nahradila Belémska veža v Lisabone. Zberatelia tak dostali príležitosť zbierať aj nové rubové strany a poniektorí emitori to využili vydaním rovnakých motívov v rôznych rokoch, také bankovky majú potom aj rôznu zberateľskú cenu.

Prevedením sú 0,- eurové bankovky vydávané na klasickom bankovom papieri s ochrannými prvkami bežných platidiel, ako vodoznak, kovové prúžky a podobne. Každá bankovka má svoje jedinečné emisné číslo, uvedené v pravom dolnom rohu a ochranný prvok strieborného kríža v pravom hornom rohu, nesmie chýbať vyznačený nápis 0,- €, znak EU-vlajky a označenie Eurosouvenir.

Z hľadiska predaja majú tieto bankovky len nulovú hodnotu, platiť sa s nimi samozrejme nedá, predávajú sa v rôznych suvenírových stánkoch alebo automatoch za symbolickú cenu okolo 2-3 euro, podobne ako pamätné mince alebo turistické nálepky. Notafilici si ich ukladajú do špecializovaných albumov na 200, prípadne 420 kusov, respektíve existujú aj malé vreckové albumy k prenosu malého počtu bankoviek k osobným výmenám. Pre vášnivých zberateľov je pripravený aj prehľadný katalóg.

Nový fenomén tak úspešne prekvitá a nám, zberateľom robí radosť, podobne ako známky filatelistom alebo mince numizmatikom. Niekto zbiera takmer všetky motívy, iný sa špecializuje na športové témy, ďalší na zvieratá a zoologické záhrady, väčšina však túži mať všetky emisie zo svojej krajiny. Veľmi veľký klub slovenských fanúšikov sa stále rozrastá a tak táto nová zberateľská vášeň dostáva pevný základ aj na organizovaných burzách. Slovensko zachytilo v tomto ohľade trend naozaj progresívne a pre rok 2019 je u nás avizovaných už okolo 70 nových motívov. Máme sa teda na čo tešiť !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?