Pešiakové prielomy v šachu

Autor: Valerián Valášek | 30.3.2018 o 21:52 | (upravené 31.3.2018 o 8:43) Karma článku: 2,45 | Prečítané:  854x

Po úspešne ukončenom turnaji kandidátov opäť raz rozvírili hladinu medzi priaznivcami kráľovskej hry (a zároveň hry kráľov) rôzne teoretické dišputy. K významným prvkom šachovej teórie a praxe patria tzv. pešiakové prielomy.

Najčastejším typom pešiakových prielomov je vytvorenie si voľného alebo izolovaného pešiaka, najčastejšie v strede šachovnice a jeho využite na agresívny postup ešte v niektorej z fáz strednej hry alebo koncovky. Príkladov takto zvládnutých partií sú hlavne medzi najlepšími svetovými hráčmi stovky.

Tento blogový článok sa zameria skôr na veľmi teoretické, ale zároveň aj veľmi poučné typy spojenej rady postupivších pešiakov, ktoré sa nachádzajú o radu ďalej ako protistojace pešiaky súperove. Že možno za využitia presných postupov premeniť naoko remízovú pozíciu vo vyhratú, niet medzi odborníkmi najmenších pochýb.

Prvoplánovou a veľmi známou pešiakovou štruktúrou z tohto súdka je prielom troch susediacich bielych pešiakov na štvrtej rade proti trom susediacim čiernym pešiakom na rade šiestej. Diagram takej pozície vyzerá nasledovne:

Biely postúpi stredovým b-pešiakom, čím vyprovokuje branie. Takýto ťah zanotujeme ako 1. b4-b5! Keby čierny nebral, tak biely zoberie v nasledujúcom ťahu a- alebo c-pešiaka a svojho hrdinu dotiahne za pár ťahov do dámy, a to o 2-3 tempá skôr ako súper (podľa pozície kráľov), čo je rozhodujúce. Je úplne jedno, ktorým pešiakom vezme provokujúceho b-pešiaka čierny, jeho kráľ je dostatočne ďaleko na to, aby mohol do hry na dámskom krídle zasiahnuť. Povedzme, že čierny vezme bieleho b-pešiaka svojim c-pešiakom. V takom prípade natiahne biely ešte aj svojo a-pešiaka, teda uskutoční ťah podľa šachovej notácie 2. a4-a5! Čierny má teraz svojich pešiakov na poliach a6, b6 a b5. Čiernemu b6-pešiakovi bráni v postupe jeho kolega na b5, takže musí ním bieleho provokatéra na a5 brať. V tomto momente má už voľnú cestu biely c-pešiak, ktorý po ťahu 3. c4-c5 pohodlne doputuje do dámy prv, než by zvyšní traja čierni pešiaci mohli akokoľvek prehovoriť do zvyšného diania v partii. Čierny môže postupovať na pole premeny tiež, ale chýba mu jedno tempo. Biely postaví svoju dámu na ôsmej rade prvý so šachom a svojim nasledujúcim ťahom zabráni na príslušnom stĺpci postaveniu čiernej dámy. Bravo.

Zaujímavá pešiaková rada vznikne aj pri nasledovnom postavení:

Biely tentoraz spraví správne, ak potiahne krajným pešiakom. Teda 1. d4-d5 je správny úvodník. Čierny môže svojho c-pešiaka posunúť na pole c5 alebo môže trúfalca vziať. Povedzme, že vezme, neskôr uvidíme, že to je takmer jedno. Po 1... cxd5 vytiahne biely z rukáva druhého krajného pešiaka a potiahne 2. a4-a5! Čierny môže teraz natiahnuť, ale hneď vidíme, že po ťahoch 2... b5 3. cxb5 axb5 4. a6 je vymaľované a biely postupuje do dámy. Takže čierny vezme ťahom 2... bxa5. Teraz má čierny zaujímavé postavenie svojich pešiakov, ktorí obsadzujú polia a6, a5, d6 a d5. Biely zahrá 3. b4-b5 a čierny zase musí reagovať 3... axb5, na čo biely odpovie 4. cxb5 a svojim jediným postupujúcim b-pešiakom dosiahne výhru, napriek materiálnej prevahe štyroch čiernych pešiakov. Pozícia rozhoduje!

Ak ste si povedali, že aj tento diagram bol predsa jednoduchý a že môj výklad je nanajvýš zbytočný, predkladám k riešeniu nasledujúci diagram s názvom "Biely vyhrá!":

Môžete sa skúsiť potrápiť s pozíciou a správne riešenia uvádzajte do diskusie k článku. Pomôžem malou nápovedou: v najoptimálnejšom postupe čierneho ostane čiernemu až 7 pešiakov, kým biely sa so svojim jedným jediným dopracuje až do dámy. Tá potom vyzbiera v ďalšom slede všetky súperove slabiny a zmatuje za pomoci svojho kráľa čiernu protistranu.

Ak sa bude niekto zaoberať riešením tejto zložitejšej úlohy a bude potrebovať malú nápovedu, môžem poslať diagram, ako bude vyzerať situácia na šachovnici po premene bieleho pešiaka na dámu. Píšte mi vnútornou poštou blogu, kontakt nájdete v spodnej časti stĺpca môjho profilu na pravej strane. Ono totižto ani veľmi silné šachové programy neriešia túto pozíciu do výhry, ale len do remízy, čo je vskutku na pováženie. Ak máte doma plnú verziu Stockfish 9 na skvelom hardvérovom podklade, alebo ste jedným z tímu úžasného Alpha Zero, môžete to skúsiť riešiť aj s počítačom.

* Poznámka: Svojich dvoch oddielových kolegov P.G. a J.D. a prevádzkovateľov stránky sachovetreningy.sk prosím o nezasahovanie do komentárov. :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?