Electroneum (ETN)

Autor: Valerián Valášek | 23.12.2017 o 11:07 | Karma článku: 2,91 | Prečítané:  1857x

Jednou z populárnych kryptomien súčasnosti je aj "mobile friendly" Electroneum (zaužívaná skratka ETN). Používa sa na online mikroplatby v rámci mobilných aplikácií a hier po celom svete. Výhodou je aj jeho nenáročný mining.

Najznámejšiu kryptomenu Bitcoin vytvoril v roku 2009 muž s prezývkou Satoshi Nakamoto. Prešla si svojim vývojom a z hodnoty pár centov sa vyšvihla na súčasných okolo 12.000 €, pričom zďaleka nepovedala posledné slovo. Bitcoinovými milionármi sa zvyknú nazývať ľudia, ktorí lacno Bitcoin nakúpili a rastom jeho hodnoty sa stali za pár rokov veľmi bohatými.

V súvislosti s rozmachom decentralizovaných open-source peňažných mien možno v súčasnosti sledovať niekoľko stovák minoritných kryptomien, z tých najznámejších možno spomenúť napr. Litecoin (LTC), Ethereum (ETH) alebo v auguste 2017 od Bitcoinu odtrhnutú odnož BitcoinCash (BCH). Tieto majú v súčasnosti hodnotu okolo 240, resp. 600, resp. 2300 € na jednotku; aktuálny kurz pritom kolíše z minúty na minútu, preto sa všetky kryptomeny zvyknú nazývať svojim trhovým správaním ako veľmi VOLATILNÉ.

Medzi jednu z progresívnych kryptomien patrí v súčasnosti aj ELECTRONEUM (ETN).  "Emisia" ETN začala v polke septembra 2017 a teraz má toto 3-mesačné bábo za sebou už prvé úspechy. Začínalo na kurze cca 1 dolárcent za jednotku a pred 2 dňami sa priblížilo k hranici 14 dolárcentov, čo je nárast hodnoty o 1300%. Dnes je prechodne ustálené na hodnote cca 9-10 dolárcentov. V prepočte na Bitcoin dosahuje v čase napísania článku hodnotu okolo 600 satoshi, pričom prepočet hovorí, že 1 BTC = 100 000 000 satoshi.

Electroneum má oproti silnejšiemu a nepružnejšiemu staršiemu bratovi Bitcoinu hneď niekoľko progresívnych výhod. Najskôr si však objasnime pojem "ťažba altcoinov": Altcoiny neemituje žiadna centrálna banka a sú prakticky všetky, až na výnimku Ripple (XRP), decentralizované. To znamená, že sa nachádzajú len na blockchaine a sú roztrúsené medzi vlastníkmi v blokoch. Kryptomena sa okrem nákupu za klasickú menu získava takzvaným “ťažením” (mining). Toto ťaženie spočíva v dekryptovaní šifier a komplikovaným porovnávaniam získaných výsledkov v rámci celej siete. Ak dôjde k nájdeniu tzv. bloku s Bitcoinami (počet Bitcoinov v nájdenom bloku klesá úmerne podľa počtu ťažiteľov a času), je nutné dešifrovať a porovnávať výsledky v zložitom algoritme. Ak všetko sedí tak ako má, Bitcoiny sa pripíšu človeku, ktorý túto dekryptovaciu operáciu vykonal. Problémom u BTC je, že na "mining" treba využívať veľmi výkonné počítače s najrýchlejšími procesormi a veľkou pamäťou. No a u nášho Electronea na to stačia smartfóny s mobilnými aplikáciami, takže ETN sa zvykne nazývať aj "mobile friendly".  Samozrejmosťou sa stáva anonymita všetkých transakcií a ukladanie "majetku" na tzv. OFFLINE WALLET - na základe pohybu kurzora v špeciálnom programe vygeneruje sofistikovaný algoritmus verejný a privátny kľúč, ktorý sa dá aj v QR kódoch stiahnuť v jednom .pdf súbore a ten si možno vytlačiť ako typický "paper-wallet". Tu podotýkam, že paperwallet vám vytlačia aj v našom hlavnom meste známe bitcoinové automaty a tým získava držiteľ a vlastník takejto peňaženky citlivé privátne informácie v podobe kľúčov ku svojmu altcoinu, ktoré môže v budúcnosti po zhodnotení kryptomeny použiť opätovne na jeho spätný predaj. O zabezpečenie kryptomeny Electroneum sa postarala skupina HackerOne, ktorá okrem iného zabezpečovala aj Pentagon.

A ako sa dostať k nákupu kryptomeny Electroneum? Na jednej z existujúcich zmenární treba najprv nakúpiť inú kryptomenu, najlepšie Litecoin. Možno napr. aj Bitcoin, ale poplatky za prevádzanie a zámenu Bitcoinu sú  asi už navždy nepružne vysoké. Medzi najbežnejšie zmenárne patria napr. populárna Coinbase alebo jednoduchšou alternatívnou môže byť náš slovenský BitPanther, kde sa netreba ani príliš zložito verifikovať osobnými dokladmi a výpismi. Prevod eur na Bitpanther je po niekoľkominútovej registrácii možný priamou SEPA platbou v rámci Slovenskej sporiteľne a človek môže nakúpiť prakticky do 10 minút kryptomenu v príslušnej kurzovej hodnote. Nevýhodu BitPanther oproti Coinbase je skutočnosť, že neponúka vlastné altcoin-wallety, ale treba si pre každý zvlášť inštalovať webové peňaženky, čo môže byť viac nepohodlné ako niekoľkodňové čakanie na schválenie registrácie na veľmi rozšírenom Coinbase. Tak či onak, ak máme nakúpené nám vyhovujúce množstvo LTC, v druhom kroku sa registrujeme pomerne jednoducho na burzu Cryptopia(.co.nz), kam si jednoduchým príkazom "Deposit" pošleme naše LTC. A tam už zobchodujeme v "Exchange" sekcii LTC za ETN v momente, kedy sa nám bude javiť kurz najpríhodnejší. Nakúpené ETN môžeme ponechať v rámci Balance aj na uvedenej burze, ktoré má dvojkrokové verifikačné zabezpečenie pomocou mena, hesla a jedinečného nami zvoleného PIN-kódu, ale môžeme si ich poslať aj v rámci verejného kľúča na nami predom vytlačenú papierovú peňaženku. Generátor paperwallet pre ETN nájdete tu.

Tak želám príjemný nákup progresívnej kryptomeny Electroneum a v rámci jej holdingu vieru, že počas roka 2018 vystúpa jej hodnota vyššie aspoň 10-násobne oproti súčasnému stavu. Prvé úspechy ETN a hlavne povaha jeho vlastností v kryptosvete presvedčili tých najoptimistickejšie zmýšľajúcich finančných analytikov, že časom sa môže stať jednou z najsilnejších kryptomien vôbec. A ktovie, možno za pár rokov budeme hovoriť o elektroneových milionároch, podobne ako dnes o bitcoinových ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Zabije trikrát viac Slovákov ako autonehody

Ako funguje očkovanie a prečo sú antivakcinačné hnutia.

DOMOV

Kočnera volali Brucho. Tóth sa potajme radil s hovorcom Penty

Tóth sa Kočnerovi obrátil chrbtom.


Už ste čítali?