Pasažieri

Autor: Valerián Valášek | 15.1.2017 o 0:25 | (upravené 15.1.2017 o 0:31) Karma článku: 3,04 | Prečítané:  855x

Na tento film choďte určite vo dvojici. Minimálne poslednú pol hodinu budete mať silnú tendenciu držať svojho partnera za ruku ...

Vesmírna loď Avalon predstavuje hypermoderný vesmírny projekt na osídľovanie relatívne vzdialených planét, vhodných pre život. Putuje galaxiou rýchlosťou polovice rýchlosti svetla. Na svojej palube nesie hybernačné komory s viac ako 200 členmi posádky a rovnou 5-tisícovkou dobrodruhov, hľadajúcich lepší svet za hranicami slnečnej sústavy. Počas letu sa zhruba vo štvrtine cesty stane ale nečakane malá nehoda. Úlomok asteroidu poruší jadro lode a začnú sa diať nepredvídané veci. Jednej hybernačnej jednotke sa odpáli čip a prebudí sa technik Jim (Chris Pratt).

Po tom, čo sa Jimovi nepodarí získať odpoveď na otázku, prečo sa prebral 90 rokov pred plánovaným ukončením medzihviezdneho letu, nadviaže kontakt aspoň s robotom-androidom pri barovom pulte. Chodieva k nemu na pokec pri obligátnej whisky, zatiaľčo zvyšok dňa si "užíva" na tanečnom pódiu, hraním basketbalu a pozorovaním upratovacích robotov. Ľutuje len jedno, a to že si nezakúpil letenku Gold Class, oprávňujúcu ho k výberu lepších jedál ... Vlastne ešte niečo - že ako človek je na palube osamotený. Po neúspešnom pokuse o samovraždu sa platonicky zamiluje do náhodného spolucestujúceho - krásnej spisovateľky Aurory, ktorej príbeh sa dozvedá z centrálneho počítača a pomaly číta všetky jej diela. Tak prejde rok.

"Zásahom zhora" sa po roku Jimovej samoty prebudí z hybernačného spánku aj krásna spisovateľka (Jennifer Lawrence). Pasažieri si čoskoro uvedomujú, že sa môžu spoliehať len sami na seba a vznikne medzi nimi najprv romantické a neskôr aj vášnivé puto lásky. Aurora objaví tiež čaro nočného plávania v exkluzívnom bazéne a poskytne Jimovi lepšie raňajky v rámci možností svojej Gold Class. Rozhodne sa tiež napísať reportáž o Jimových pohnútkach letieť osídľovať novú kolóniu. Sama tajne dúfa, že sa jej podarí obnoviť svoju hybernáciu, stráviť pár rokov na cudzej planéte, vrátiť sa úspešne na Zem do budúcnosti vzdialenej 250 rokov a podať o všetkom unikátny report. Spoločnú romantiku však celkom nečakane prekazí "gentlemansky naprogramovaný" barman.

Keď sa okrem vzťahu Jima a Aurory začne kaziť aj gravitačná jednotka lode a zlyháva jeden systém za druhým, prebudí sa po dvoch rokoch nečakane aj tretí člen posádky - vedúci paluby (Laurence Fishburne).

Jeho hybernačná jednotka vykazuje najviac závad a od začiatku je jasné, že vôbec nie je v dobrom zdravotnom stave. Trojica prebudených cestujúcich má obmedzený čas, aby konečne po hodine plnej romantiky začala riešiť to najhlavnejšie - príčinu závad vesmírneho korábu Avalon. V hodine dvanástej sme zatiahnutí do série akčných scén, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani Bruce Willis. Zvládne ich romanticky ladená dvojica zdarne a podarí sa jej zachrániť zvyšnú, spiacu časť vesmírnej lode tak, aby sa nič netušiaci pasažieri mohli jedného rána prebrať do vidiny krásneho nového sveta ? Film nie je tragédia ani horor. A v Hollywoode to inak bez šťastného konca napokon ani nejde ...

Resumé: Po trilogickej sérii sci-fi snímkov Divergencia-Rezistencia-Experiment z posledných rokov tu máme opäť silnú hereckú dvojicu, ktorá vládne celému filmu. Divák je vtiahnutý do charakterov postáv a prežíva s nimi neuveriteľný sci-fi príbeh, odohrávajúci sa na plaube vesmírneho korábu, letiaceho k novým zajtrajškom. Napriek tomu, že sa neplánovane pokazí niekoľko systémov lode, hrdinská dvojica s trochou šťastia zachráni životy zvyšných pasažierov a dopraje si od života to, čo nevedeli osamote nájsť na matičke Zemi. Pre lepší zážitok odporúčam jednoznačne zhliadnuť v 3D. Ako malý závdavok si pozrite trajler tu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Pozor, vstup len na povolenie. Kde sú posledné zostatky železnej opony na Slovensku

Posledné zvyšky železnej opony a jej makety sa nachádzajú v Petržalke a Devínskej Novej Vsi.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?