Nekupujte falošné licenčné kľúče na Windows a MS Office

Autor: Valerián Valášek | 7.11.2016 o 21:37 | (upravené 7.11.2016 o 21:44) Karma článku: 4,44 | Prečítané:  2723x

Pri zakúpení nového počítača alebo notebooku do domácnosti alebo firmy potrebuje užívateľ zakúpiť aj licencované softvérové produkty. Ako sa vyhnúť podvodu ? V článku sa stručne zaoberám niektorými možnosťami, ako tomu predísť.

Väčšina počítačov v kamenných predajniach aj tých, zakúpených cez internet, už má v sebe legálny operačný systém čiastočne alebo úplne nainštalovaný a jeho cena je zakomponovaná v cene výsledného produktu.

Ak si kúpi užívateľ v kamennej predajni počítač bez nainštalovaného autorizovaného systému, prípadne ak si nechá zostaviť svoju mašinku z kompatibilných komponentov, mal by si najlepšie rovno tam zakúpiť aj inštalačné CD / DVD na operačný systém. Ak sa ako väčšina užívateľov rozhodne pre Windows, mal by si zvoliť pre neho najvýhodnejšiu verziu, ktorou môže byť v súčasnosti už výbehový, ale stále dobrý a overený Windows 7, poprípade novšie verzie 8, 8.1 alebo najnovší 10. Tieto inštalačné programy sa predávajú v chránenom obale na nosič a obsahujú v sebe aj jedinečný produktový kód, ktorý je po úspešnej inštalácii systému rozoznávaný v položke Tento počítač / Vlastnosti v najspodnejšej časti obrazovky.

V prípade kancelárskych balíčkov od Microsoftu s názvom MS Office spravíme tiež najlepšie, ak si v kamennej predajni za oficiálne ceny zakúpime chránené inštalačné CD / DVD s jedinečným licenčným kódom vo vnútri a postupujeme podľa priloženého návodu pri ich inštalácii.

K tomuto postupu však existuje aj variačný postup, a to zakúpenie licenčného kódu cez internet a stiahnutie príslušného softvéru cez stránky www.office.com/setup. Na týchto stránkach sa vyžiada pripojenie na aktívne Microsoft konto užívateľa a spáruje budúci program Office s daným kontom užívateľa. Okrem výhod ukladania súborov do cloudu získava užívateľ aj viacero iných funkcií, ktoré využije jednoducho pri práci na svojom Microsoft konte z hocijakého vzdialeného prístupu (tabletu, smartfónu a pod.). Po zadaní zakúpeného aktivačného kódu a úplnom prebehnutí inštalácie produktu nasleduje posledný krok - aktivácia produktu online alebo telefonicky. A tu môžu vzniknúť neskúsenému užívateľovi problémy ...

Ak zakúpime online licenčný kód priamo z oficiálnych stránok Microsoftu, alebo od iných autorizovaných predajcov, dostaneme za primeranú cenu jedinečný kód, ktorého online aktivácia prebehne zväčša bezproblémovo. Ak však v snahe ušetriť na nákupe kľúča zaplatíme online za takúto službu na stránkach, ponúkajúcich až priveľmi výhodné ceny, môžeme naďabiť na falzifikáty. To znamená, že po nákupe z takýchto stránok obdržíme elektronicky mailom už použité licenčné kľúče bez možnosti ich aktivácie online. Príklad takého kľúča je tu:

 V praxi to funguje tak, že po nainštalovaní balíčka MS Office a otvorení prvého súboru .doc, .docx, prípadne nejakej excelovskej tabuľky alebo power-pointovskej prezentácie sme upozornení, aby sme previedli v skúšobnej lehote aktiváciu produktu a pod skúšobnou lehotou sa začne odpočítavať 30-dňový limit, kedy môžeme balíček bezplatne využívať. Okrem aktivácie online, ktorá môže byť neúspešná, sa môžeme pokúsiť o aktiváciu telefónom. Systém vygeneruje a zobrazí automaticky kontrolný kľúč, pozostávajúci z 9 x 7 = 63 číselných znakov:

Tieto 7-ciferné súbory zadávame postupne v poradí na bezplatnom telefónnom čísle 0800178278 po krátkej inštruktáži s predvoľbami. Táto aktivácia dopadne tiež neúspešne a vzápätí je užívateľ prepojený na operátora linky, ktorý mu na základe prvej 7-cifernej kombinácie produkt zväčša úspešne aktivuje. Zároveň však poučí, že zakúpený kód bol už v minulosti použitý a že nie sme jeho jediní vlastníci. V tom spočíva práve trik lacného predaja - predaj použitých kódov.

Celú uvedenú situáciu som práve dnes riešil. Operátorka linky aktivácie mi vysvetlila, že môžem na vlastné riziko takto aktivovaný produkt používať, ale že nie je vylúčené, že podvodná firma predá môj kód ešte ďalej a tretí alebo ďalší užívateľ ho pre podobné problémy nahlási priamo Microsoftu ako falošný kľúč. Microsoft môže následne takýto kľúč zablokovať, čím stratí samotný kancelársky balíček punc aktivácie aj u všetkých jeho doterajších užívateľov, ktorí ho majú pod týmto istým kódom aktivovaný. Ak chceme predísť možným nepríjemnostiam v budúcnosti, je preto si lepšie mierne priplatiť a kupovať jedinečné licenčné kódy u autorizovaných predajcov.

Z pochopiteľných antireklamných dôvodov neuvádzam linky na žiadne stránky, ani na autorizovaných predajcov licencií, ani na podvodné stránky. Chcem len upozorniť čitateľov - pri zakupovaní licenčných kódov na MSOffice, druhotný Office, Windows a druhotný Windows, nekupujte to najlacnejšie, k čomu sa cez uja Gúgla dostanete. V prípade bližšieho záujmu a oslovenia mailom zo stránok blogu som ochotný uvedené stránky poskytnúť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Pozor, vstup len na povolenie. Kde sú posledné zostatky železnej opony na Slovensku

Posledné zvyšky železnej opony a jej makety sa nachádzajú v Petržalke a Devínskej Novej Vsi.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?