Zahraniční lekári v Nemecku

Autor: Valerián Valášek | 10.4.2016 o 20:13 | Karma článku: 11,49 | Prečítané:  8158x

Napriek tomu, že v Nemecku je cca 6-7% nezamestnanosť, v rámci lekárskeho povolania existuje z rôznych príčin neutíchajúci dopyt po zahraničných lekároch. Platová ponuka patrí pritom k jednej z najlepších v Európe.

 Z ekonomických dôvodov som sa pred asi 4 rokmi rozhodol skúsiť ísť pracovať do Nemecka. Na základe ponuky v mailovej pošte som si dohodol pracovný pohovor a vycestoval som na konkrétnu kliniku v nemeckej spolkovej republike Sasko. Hoci bola moja znalosť nemčiny na veľmi slušnej úrovni ešte zo základnej školy, gymnázia a univerzity (spolu 9 rokov výučby jazyka), opieral som sa pri pohovore o pomoc erudovanej manažérky, ktorá ma zlanárila a všetko ohľadom potrebných formalít mi pomohla vybaviť. 

 Aj tak sa môže začať profesionálna kariéra v zahraničí. Iní respondenti z radov lekárov bývajú oslovovaní firmami, ktoré zabezpečujú od A po Z úplne všetko ohľadom pracovnej ponuky, pohovoru, vybavenia potrebných dokumentov až po zaradenie na kliniku. Odmena pre firmu alebo manažéra činí približne 5.000,- € za nástup na kliniku a približne ďalších 5.000,- € za zotrvanie uchádzača po pol ročnej skúšobnej lehote. Samozrejme, z rozpočtu konkrétneho zdravotníckeho zariadenia alebo jeho zriaďovateľa. Uchádzač má štandardne preplatenú aj cestu na pohovor, preklady dokumentov a notárske overenie listín a prekladov.

 V Čechách aj na Slovensku existujú dokonca masívne nábory študentov lekárskych fakúlt na tzv. workshopoch, pre Nemcov sú totiž lákaví aj lekári s čerstvučkým diplomom a bez praxe.

 Od pohovoru po zaradenie na kliniku uplynuli v mojom prípade 3 mesiace, ktoré som potreboval na vybavenie príslušných dokumentov. Slovenská republika je od 1. mája 2004 členom EU a tak sa odvtedy celý proces výrazne zjednodušil. Lekársky diplom, získaný na Slovensku, stačí prefotiť, dať preložiť, podobne atestačný diplom. Potvrdenie o praxi v odbore má zas každý lekár zapísané v študijnom indexe a proces vzdelávania pred atestáciou je zaznamenaný v tzv. logbooku. Trochu zdĺhavejší proces môže prebehnúť len pri uznaní konformity atestačného diplomu s EU smernicou 2005/36/EG, čo vyžaduje v EU ale len Belgicko a asi 2 spolkové republiky v Nemecku, medzi nimi aj Sasko. O uznanie konformity treba poprosiť písomne ombudsmana ministerstva zdravotníctva SR, sídliaceho na Limbovej 2 v Bratislave, ten to dokáže uskutočniť vyplnením štrukturovaného dotazníka alebo písomným potvrdením. Táto záležitosť sa dá vybaviť na lekárskej komore daného spolkového štátu v Nemecku aj po nástupe do zamestnania, na výkon práce plne postačuje Aprobácia vydaná komorou na dobu neurčitú a oprávňujúca zahraničného lekára na základe platného lekárskeho diplomu z EU pracovať v odbore na území celého Nemecka.

 V poslednej dobe sa snažia Nemci celý proces nástupu zahraničných lekárov ešte viac zjednodušiť, takže od pohovoru na klinike po zaradenie do praxe dnes nemusia ubehnúť ani dva mesiace. Kedysi povinné jazykové skúšky na jazykových školách Goetheho inštitútov dnes už nie sú vyžadované, tak sa do praxe môže dostať skutočne aj lekár bez znalosti jazyka na úrovni B2. Táto informácia je z mojej terajšej praxe, či to tak ale naozaj funguje úplne na všetkých klinikách všetkých spolkových republík, to nedokážem stopercentne zaručiť.

 Dôvodov, prečo Nemci potrebujú zahraničných lekárov, je hneď niekoľko. V prvom rade produkujú nemecké lekárske univerzity primálo vlastných odborníkov. Dostať sa v Nemecku na štúdium lekárskeho povolania vyžaduje priemer známok do 1,5 na strednej škole. To je prvé "sito" uchádzačov o štúdium. Po úspešnom absolvovaní 6-ročného štúdia (časovo ako aj u nás) sa zaraďujú novici lekárskeho fachu do praxe, značné percento z nich však rovno odchádza pracovať do Švajčiarska, Francúzska, Luxemburska, Veľkej Británie alebo Nórska, kde sú lekárske platy na ešte vyššej úrovni. Rovnako starší lekári časom môžu po získaní odbornosti odchádzať do týchto bohatých krajín. Tým vzniká v Nemecku tzv "ärztemangel", teda nedostatok lekárov a ten sa rieši už nejakú tú desiatku rokov prílevom zahraničných uchádzačov.

 Z nasledovného grafu vyplýva, že v spolkovej republike Sasko tvoria dnes asi štvrtinu zahraničných lekárov Česi a Slováci, zhruba ďalšiu štvrtinu Poliaci, Rumuni a Sýrčania, ďalšiu štvrtinu Rusi, Bulhari, Ukrajinci, Maďari, Rakúšania a Gréci a poslednú štvrtinu lekári iných národností:

Hore uvedený graf vyjadruje skutočnosť z konca roku 2015 a zodpovedá počtu 2421 odborníkov.

 Po pridelení Aprobácie môže teda zahraničný lekár nastúpiť k výkonu práce v Nemecku, či už v štátnej alebo súkromnej nemocnici (z hore uvedenej saskej vzorky počet 1746) alebo v ambulancii (z tej istej vzorky 228) alebo môže vykonávať súkromnú prax. K tej sa možno však prepracovať až po čase po splnení ďalších zákonných podmienok.

 Lekár, pracujúci v Nemecku bez odbornosti, získava titul Assitenzarzt, odborný lekár s uznanou atestáciou titul Facharzt, zástupca primára Oberarzt a primár Chefarzt. Každý titul má niekoľko platových tried, odstupňovaných podľa dĺžky praxe, Nemci ale radi uznávajú pri platovkách len prax, nadobudnutú v Nemecku. Každý lekár je zaradený, podobne ako v iných krajinách, do systému ďalšieho vzdelávania. Assistenzarzt absolvuje počas 5 rokov rozličné odborné školenia v rámci tzv. Weiterbildung. Facharzt zbiera v rámci lekárskej komory body v tzv. Fortbildung, počas každých 5 rokov musí nazbierať v školiacom systéme aspoň 250 bodov a tu chcem upozorniť, že bezpodmienečne, inak nemôže pokračovať v ďalšej praxi. Na benevolenciu zbierania bodov v slovenskej lekárskej komore u mimoambulantných lekárov možno teda rýchlo zabudnúť.

 Všeobecne by som ešte dodal, že Nemci sú právom hrdí na tzv. pracovnú atmosféru, ktorú majú na lukratívnych miestach naozaj výbornú, v kolektíve prijímajú zahraničných lekárov radi, vychádzajú im plne vústrety, zároveň na nich kladú aj isté nároky. Ak potrebuje nastupivší lekár vylepšiť jazykové schopnosti, dokážu mnohé náborové kliniky zabezpečiť na vlastné trovy jazykové kurzy pre dovzdelanie (nemusí to byť však pravidlom). Bonusy ako ubytovanie zadarmo alebo špeciálne príplatky za odlúčenie od domova sú kuriozitami, možno sa s nimi kde-tu však tiež stretnúť.

 Ak chce lekár, podobne ako ja, pracovať z ekonomických dôvodov v Nemecku, dostávajú jeho deti doplatok na nemeckom sociálnom systéme asi do výšky 180,- € na dieťa a tiež si môže v ročnom zúčtovaní daní v Nemecku odpočítať náklady na druhé ubytovanie a pravidelné cesty do miesta trvalého bydliska mimo Nemecka. To platí hlavne pre ženatých lekárov alebo tých, čo vedia náležite preukázať, že sa starajú doma napr. o chorých rodičov. Získať pracovné miesto s 90%-ným alebo 80%-ným pracovným úväzkom je v rade zdravotníckych zariadení celkom bežná záležitosť, popri 29-dňovej celoročnej dovolenke tak možno veľmi kompaktne skĺbiť prácu a rodinu, aby bol aj vlk sýty, aj ovca celá.

 Akékoľvek ďalšie otázky rád zodpoviem v diskusii. Ak sa článok páčil a priniesol zaujímavé informácie, prosím, klikajte políčko na zvýšenie karmy pod článkom. Autor

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Pozor, vstup len na povolenie. Kde sú posledné zostatky železnej opony na Slovensku

Posledné zvyšky železnej opony a jej makety sa nachádzajú v Petržalke a Devínskej Novej Vsi.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?