Hof (an der Saale)

Autor: Valerián Valášek | 8.10.2013 o 6:06 | Karma článku: 4,78 | Prečítané:  724x

Bavorské mesto Hof leží v severovýchodnom cípe najbohatšej spolkovej republiky Nemecka, veľmi blízko pomyselnej hranice so spolkovou republikou Sasko. Pretože mnohé nemecké mestečká a dediny nesú vo svojom názve Hof (v preklade "dvor"), zvykne sa bavorský Hof honosnejšie nazývať aj Hof an der Saale podľa rieky Sála, na ktorej leží. Mesto má asi 45.000 obyvateľov a špecialitou ich reči je východofranský dialekt. Ku partnerským mestám patrí medzi inými aj český Cheb a saské Plauen.

V samom centre mesta sa nachádza významný Michalov kostol (Michaeliskirche) - na prvom dvojobrázku vľavo, okrem neho sa neďaleko tržnice nachádza ďalší podobný kostol (na dvojobrázku vpravo).

kostoly

kostol

Pomerne neďaleko sa momentálne v rekonštrukcii nachádza okolie najstaršieho mestského kostola Lorenzkirche (na dvojobrázku vpravo)

Lorenzkirche

V blízkosti si možno povšimnúť nie práve najmodernejšie nákupné centrum a jeden z obzvlášť pekných hotelov.

centrum

hotel

V zapadnutej uličke vedľa hlavnej nákupnej zóny zaujme dom, v ktorom prebýval prozaik menom Jean Paul, zaujímajúci koncom 18. storočia zvláštne postavenie medzi spisovateľskou klasikou a romantikou. V blízkosti jeho domu stojí aj pamätník s jeho menom.

Jean Paul dom

pamatnik Jean Paul

Pekná budova radnice dopĺňa kolorit mesta, pri nej sa nachádza aj menšia umelecká fontána.

radnica 1

radnica 2

V blízkosti centra je budova hudobnej školy; druhú časť dvojobrázka tvori nápaditá skulptúra pri obchode so svietidlami na nákupnej zóne.

hudobna skola

Na hlavnom námestí sa skraja nachádza pozoruhodná fontánka - zaujímavá je stredová guľa, ktorá neustále rotuje na obvodom vystrekovanej vode.

fontana gula

Na námestí sa uživia vystupovaním aj rôzni svojrázni umelci: Tento 53-ročný Róm náhodou pochádza zo Starej Ľubovne a prekrásne írečito nôtil slovenské národnie. Pristavil som sa na pol hodinky pri ňom a počas rozhovoru medzi muzikou mi prezradil, že ak má dobrý mesiac, zarobí aj 700-800 €, čo je aj na nemecké pomery za pouličné muzicírovanie slušná taxa - nuž čo Róm, to muzikant.

Rom zo Starej Lubovne

Nedeľnú návštevu Hof-u som zavŕšil obedom v jednej z typických bavorských reštaurácií, nepohrdol som hovädzou roládou s modrou kapustou a tzv. Klöße, čo je čisto nemecká špecialita - šikovní kuchári a gazdiné si môžu pripraviť tieto zemiakové guľky aj doma podľa nasledovného nemeckého receptu.

obed

Cestou autom naspäť do Saska, kde pôsobím ako lekár, som na bavorsko-saskej hranici zachytil autokamerou z mojej Kia Cee´d  typické veterné elektrárne; asi trojnásobne viac "mlynov" ako môžete vidieť vo videjku z označeného linku, sa nachádza aj na nemecko-poľskej hranici na diaľnici A4 v blízkosti mesta Görlitz, kadiaľ sa každomesačne vraciam domov k rodine na Oravu.

Z Nemecka celkom nepravidelný spravodajca MUDr. V. Valášek.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Pozor, vstup len na povolenie. Kde sú posledné zostatky železnej opony na Slovensku

Posledné zvyšky železnej opony a jej makety sa nachádzajú v Petržalke a Devínskej Novej Vsi.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?