Wrestling - len americká komédia ?

Autor: Valerián Valášek | 11.9.2013 o 20:20 | Karma článku: 6,09 | Prečítané:  2571x

Našinec si rád "pochutná" na hokeji alebo cyklistike. Je to logické, lebo máme chlapcov, ktorí nám v týchto športoch žnú úspechy po celom svete. Dovolil by som si priblížiť športové odvetvie pre skutočne trénované kreatúry, ktoré sa nemaznajú so žiadnou fyzickou ani psychickou záťažou. Po boome kulturistiky vyvolanej Arnoldom sa urodilo v Amerike priveľa "tvrdých chlapcov", ktorí nemali kde adekvátne ventilovať svoju energiu. Amerika siahla na dno koša bojových športov a priniesla šou pre divákov, dychtiacich po mužných telách, adrenalíne, ladných a rýchlych pohyboch a s trochou nadsádzky aj po humore. Dobré platení moderní Herkulovia sa dali naverbovať do mašinérie obrovského kabaretu zvaného wrestling. Už v 90.-tych rokoch sme v rozpuku slovenského štátu mali možnosť sledovať aj u nás prostredníctvom nemeckých televíznych kanáloch prenosy zápasov World Wrestling Federation, každý rok sa pripisovala ďalšia rímska číslica k hrdému nápisu WWF. Existuje viacero podobných federácií, mnohé z nich sú aj v Japonsku, WWF je však legendárna značka ako Harley Davidson medzi motorkami.

Treba podotknúť, že wrestling nie je pre každého. Aj v Amerike holdujú hlavne baseballu, americkému fotbalu, basketbalu, hokeju a až kdesi v závese týchto športových odvetví sa vznášajú bojové športy ako box alebo wrestling. Mnohí tvrdia, že ide o chladnokrvne naplánovanú šou, ktorá nemá štipku zmysluplnosti. Ale neboli by Američania Američanmi, aby do všetkého nevložili príchuť niečoho jedinečného a zaujímavého. Po rokoch zisťujeme, kde bola Amerika pred 20-30 rokmi a že aj my prechádzame podobnými úskaliami ako oni za vodou kedysi. Len z toho nerobíme až taký kabaret ako oni kedysi.

Samotná WWE (World Wrestlind Entertainment) alebo inak WWF bola založená už v roku 1952. Ako zlatá éra sa označujú roky 1980-1992. Majiteľom WWF je v tomto čase Vince McMahon

Jeho najobľúbenejším ťažným koňom sa stáva Hulk Hogan, známy neskôr aj z účinkovania v niektorých prevažne komediálne ladených filmoch.

hulk

Nová éra predstavuje roky 1993-1997. Medzi nové tváre sa zaraďujú legendy ako Shawn Michaels,

shawn

Diesel,

diesel

Razor Ramon,

razor

Undertaker,

undertaker

Bret Hart

bret

Ako Postojová alebo reakčná éra sa berú roky 1997-2001. Za zmienku stojí postava Stone Cold Steve Austin, ktorého poznáme z množstva akčných filmov aj u nás.

steve

Ďalší vývoj WWF prebehol pod ďalšími a ďalšími Ikonami, dnes sa do zápasov zapájajú hlavne mnohí svalovo nadupaní americkí herci, ako napr. John Cena,

john

Rock,

rock

Bill Goldberg,

bill

ale aj profesionálni MMA zápasníci ako Brok Lesnar

brock

Na ukážku zaujímavosti boja dokumentujem svoju výpoveď jedným videom z roku 2005, kde sa spolu v letnom Summerslam potýkali Hulk Hogan a Shawn Michaels, legenda proti ikone.

V súčasnosti sa dajú zápasy WWF sledovať každý pondelok na Eurosporte okolo 21.00.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Pozor, vstup len na povolenie. Kde sú posledné zostatky železnej opony na Slovensku

Posledné zvyšky železnej opony a jej makety sa nachádzajú v Petržalke a Devínskej Novej Vsi.

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.


Už ste čítali?