Cochranov gambit

Autor: Valerián Valášek | 17.1.2013 o 20:40 | Karma článku: 3,89 | Prečítané:  808x

Pred zhruba 2,5 rokom som na svojom blogu uverejňoval na pokračovanie Abecedu šachových otvorení. Pod písmenom C som vtedy uviedol zaujímavé otvorenie Caro-Kann. Dnes by som vzhľadom k dostupnosti aj keď neveľkého množstvo materiálu uprednostnil zriedka hrávaný Cochranov gambit, ktorý vznikol v prvopočiatku ako úlet bieleho v ruskej hre a dnes ho občas hráva istá skupinka šachových hráčov, hľadajúcich záľubu v netradičných otvoreniach s cieľom zaskočiť teoreticky menej pripraveného súpera.

O čom teda Cochranov gambit vlastne je ?

Ide o obetu bieleho kráľovského jazdca v ruskej hre, ktorá si dáva za cieľ obnažiť čierneho kráľa a pripraviť tak súperovi trpké chvíle pod paľbou bielych figúr od prvých ťahov hry. Vzniká po ťahoch 1. e4 e5 2. Jf3 Jf6 3. Jxe5 d6 4. Jxf7 ?!

Ak čierny nechce prísť o ďalší materiál, musí chtiac-nechtiac okamžite trúfalého bieleho jazdca dobrať kráľom, teda pokračuje sa 4... Kxf7.

Ďalší možný vývoj podáva táto tabuľka, ktorá je akýmsi teoretickým vodítkom v uvedenom otvorení.

Zaujímavá a ostrá hra vzniká práve po ďalšom nekompromisnom ťahu bieleho 5. Sc4+.

Čierny kráľ môže ustúpiť naspäť na pole e8 a biely za rozvoja nestráca tempo a v šiestom ťahu rošuje. Čo však, ak sa čierny rozhodne kráľom ustúpiť neobvyklejšie, a to na pole g6, s cieľom zahnať bieleho do menej známych vôd ? Odpoveď na tento podvariant dáva podarená krátka partia jedného môjho známeho, ktorý hráva reálne na úrovni cez 2000 ELO.

Ako každý gambit, predstavuje aj COCHRANOV GAMBIT akýsi šachový únik zo zaužívaných schém a dáva teoreticky zdatnejšej strane do rúk nesmierne tromfy, ako v rýchlych hrách, tak napr. aj v rapid turnajoch, kde možno znalosťou gambitových otvorení zaskočiť nejedného súpera.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?