Kasparov po 13 rokoch prekonaný

Autor: Valerián Valášek | 12.12.2012 o 21:21 | Karma článku: 10,30 | Prečítané:  3278x

Bežných čitateľov, ktorí sa šachu len pramálo rozumejú, musím v prvých riadkoch upozorniť, že ide o prekonanie Kasparovovho ratingu, ktorý sa medzi šachistami udáva v ELO bodoch. Bývalý vynikajúci majster sveta, ktorý hviezdil v osemdesiatych a hlavne deväťdesiatych rokoch minulého storočia, si nahral vtedy najvyšší FIDE-rating v histórii šachovej hry, a to rovných 2851 ELO bodov. No a jeho 13 rokov nepokorený rekord práve tento mesiac prekonal mladý Nór Magnus Carlsen, ktorý už zopár rokov kraľuje FIDE rebríčku šachistov sveta. Nevlastní síce ešte titul majstra sveta (ten sa získava výhrou v kandidátskom turnaji, následným vyzvaním súčasného majstra sveta a jeho porazením), ale šachovou silou aktuálne 2861 ELO bodov je najsilnejšie hrajúcim smrteľníkom v dejinách šachu. Od neho lepšie sú už len najlepšie šachové programy, ktoré v súčasnosti disponujú ešte vyššou hernou silou.

Nór Magnus Carlsen viedol svetový FIDE rebríček hráčov sveta už vo veku 19 rokov koncom roka 2009. Odvtedy sa drží nepretržite v elitnej špičke a svoju dominanciu dokazuje extrémne moderným pojatím šachovej hry.

Na poslednom veľkom turnaji tohto roka v Londýne, ktorý sa konal 1.-10. decembra ako 4.-tý ročník šachovej súťaže London Chess Classic, sa stretlo 9 špičkových hráčov sveta. Medzi inými súčasný majster sveta Viswanathan Anand, nedávny majster sveta Vladimír Kramnik (ten prebral žezlo po samotnom Kasparovovi), súčasná jednotka FIDE rebríčka Magnus Carlsen, dvojka Levon Aronian a najlepšia ženská hráčka sveta, hrajúca už dlhé roky medzi mužmi - Judit Polgárová.

Výsledná tabuľka turnaja dopadla nasledovne:

výsledná tabuľka turnaja

Súčasný majster sveta Viswanathan Anand z Indie sa umiestnil len v strede turnajovej tabuľky.

Magnus s prehľadom vyhral, zatiaľčo svetovej dvojke Aronianovi turnaj priveľmi nevyšiel. Na ukážku si šachoví fajnšmekri môžu vychutnať vo video rozbore ich vzájomný zápas, ktorý dopadol výhrou Magnusa.

Za zmienku stojí aj pekne vedená partia, takmer na jednu bránku proti Maďarke Judit Polgár, ktorá už roky pôsobí v USA ako šachová trénerka a je jedinou ženskou hráčkou v TOP stovke sveta.

Spomedzi ostatných hráčov turnaja je zaujímavý Angličan Luke McShane, povolaním bankár, jediný neprofesionálny hráč šachu vo svetovej špičke. Tomu sa pre istotu pred pol rokom podarilo teoreticky nachytať na  hruškách inak výborného, vyššie spomínaného Arména Aroniana, ktorý má o dobrých 102 ELO vyšší hráčsky rating. Túto zaujímavú partičku amatéra proti profesionálovi si môžete v komentovanej prezentácii prezreť na mojej šachovej stránke.

Odborníci prepisujú listiny a Magnusov FIDE rating aktuálnych 2861 ELO bodov sa dostane určite aj do Guinessovej knihy rekordov.

Na záver článočku uvádzam aj momentálne najlepšie hrajúci šachový program sveta, a to Houdini, ktorý si možno po kliknutí na jeho názov stiahnuť v linku ako oklieštenú demo verziu. Pomocou plnej verzie tohto programu analyzujú šachoví teoretici veľmajstrovské turnajové partie ešte počas ich priebehu a niekedy je skutočne zaujímavé sledovať, ako sa líši uvažovanie "neomylného" softu a mozgom v reálnom čase uvažujúceho veľmajstra.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?