Župan navštívil lekárov v Trstenej

Autor: Valerián Valášek | 26.11.2011 o 11:12 | (upravené 26.11.2011 o 16:25) Karma článku: 5,72 | Prečítané:  1859x

Z iniciatívy župana Žilinskej VUC Juraja Blanára sa uskutočnilo vo štvrtok 24. 11. 2011 na obed stretnutie s lekármi hornooravskej nemocnice s poliklinikou v Trstenej. Stretnutie uviedol riaditeľ HNsP MUDr. Peter Dančík a potom mal k lekárom, podávajúcim výpovede, preslov samotný župan Juraj Blanár. V HNsP Trstená podáva výpoveď prakticky celé gynekologické oddelenie na čele s primárom MUDr. Mariánom Tholtom - celoslovenskou kapacitou v tomto odbore, potom takmer celé detské oddelenie, časť lekárov chirurgie a ARO, tiež primár interného oddelenia. Nespokojnosť lekárov vyplýva toho času hlavne z nízkych platieb nemocniciam koncového typu od poisťovní za výkony, ktoré sú napr. fakultným nemocniciam peplácané v oveľa vyššom finančnom zhodnotení; v neposlednom rade ide tiež o relatívne nízke lekárske platy, ktoré v dnešnej dobe nespĺňajú kritériá odmeňovania vysokoškolsky kvalifikovaných, neraz v náročných podmienkach pracujúcich odborníkov.

Na stretnutie, ktoré inicializoval samotný župan Žilinskej VUC sa ako prví dostavili lekári, hroziaci výpoveďami, spolu s novinármi, ktorí sa o celú situáciu vážne zaujímajú. Do príchodu župana objasnil hovorca lekárov - primár gynekológie MUDr. Marián Tholt prítomným zástupcom tlače a televízie reálnu situáciu okolo bodov nespokojnosti. Zdôraznil, že v našej hornooravskej nemocnici máme rekordné počty pôrodov na Slovensku, ale za jeden pôrod dostávame od poisťovní len 300,- €, kdežto za rovnaký lekársky výkon preplácajú poisťovne fakultným nemocniciam 400-500 €, čo nie je z hľadiska princípu spravodlivé, ani nijak prospešné. Nemocnice III. typu trpia nedostatkom financií a musia potom, aby neboli stratové, udržiavať aj lekárske platy na oveľa nižšej úrovni ako je tomu v nemocniciach I. a II. typu.

Hornooravská NsP si udržiava ako jediná pod správou žilinskej VUC už dlhé roky pozitívny rozpočet, čo sa v odmeňovaní pracovníkov prejavuje len nízkymi koncoročnými odmenami, inak sme všetci len otrokmi zle nastaveného systému. Hrubá mzda neatestovaného lekára cca 600,- € a plne atestovaného lekára cca 930,- € nespĺňa dnes reálne požiadavky vysokoškolsky vzdelaných pracovníkov na zodpovedajúce odmeňovanie náročnej práce. Lekárske povolanie ako jediné má zakotvené v zákone potrebu celoživotného vzdelávania, ale platy lekárov sú menej ako polovičné voči  napr. platom sudcov, takmer na úrovni pracovníkov, vykladajúcich tovar v hypermarketoch. Nasledujúca tabuľka svedčí o nízkom súčasnom finančnom ohodnotení lekárov:

hodinová sadzba lekára

Prichádzajúci župan Blanár sa takmer bratsky pozdravil s prítomnými, vymenil pár družných viet a pristúpilo sa k samotnému sedeniu. Po krátkom príhovore riaditeľa nemocnice MUDr. Dančíka, ktorý vyzval na odstúpenie od výpovedí, sa samotný župan rozhovoril o "potrebe v súčasnej situácii niečo robiť". Podotkol, že chápe postoj lekárov, pretože súčasný systém, napriek prísľubom súčasného ministra zdravotníctva MUDr. Uhlirika neprešiel prakticky žiadnou avizovanou zmenou, čo podnietilo Žilinskú župu dokonca žalovať štát za diskrimináciu malých nemocníc. Existujú európskou úniou prijaté antidiskriminačné zákony, ktoré v našej republike nie sú dôsledne dodržiavané, resp. sú šliapané na prakticky každom kroku. Je nemysliteľné, aby nemocnica koncového typu, ktorá je pod správou VUC, dostávala za rovnako odvedený profesionálny výkon menšie ohodnotenie z poisťovní ako nemocnica pod správou ministerstva. Preto tento krok žaloby na štát.

V ďalšom príhovore bola zdôraznená obtiažnosť vyvstanej situácie, kedy lekári pár dní pred ukončením výpovedných lehôt prakticky nedošli ku konsenzu s vládou, ich odborárski zástupcovia sa nedohodli ani s prezidentom a dnes aktuálne ani s premiérkou republiky po 9-hodinovom rokovaní (pozn. autora k atuálnemu dianiu po včerajšom zasadaní na najvyššej štátnej úrovni). Situácia je veľmi zamotaná, lebo by bolo potrebné, aby sa stretli naraz zástupcovia lekárov, vlády, vyšších územných celkov, ministerstva zdravotníctva a poisťovní, ktorí by jedine dohromady mohli dospieť k relevantným krokom, ak by sa vôbec nejaká vzájomná dohoda na takto horúcej pôde dala uskutočniť.

Celý príhovor župana Blanára si môžete pozrieť v cca 52 minútovom televíznom šote regionálnej televízie TV Oravia.

Z hornooravskej nemocnice výpoveď nepodávajúci rádiológ MUDr. Valerián Valášek

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?