5 základných chýb života na internáte

Autor: Valerián Valášek | 29.4.2011 o 6:00 | Karma článku: 8,52 | Prečítané:  4074x

Dnešné poloúsmevné filozofovanie som zameral hlavne na našu omladinu, ktorá nie nepodstatnú časť svojho života strávi na internátnych izbách - alias "bunkách" - v krásnom prostredí našich slovenských miest. Štúdium je vec dôležitá. Tak sa treba naučiť aj správnemu móresu, ako tráviť čas na spomínaných bunkách alebo ako si neuhnať zbytočné problémy skôr ako sa ukončí škola, prípadne neskôr v časoch životného rozkvetu.

Ale filozofovanie bokom a poďme rovno k veci, čoho sa treba vyvarovať:

1./ Nepime na bunkách alkohol

Áno, rada možno jednoduchá, ale stále napriek pokroku spoločnosti býva opomenutá. Vieme, že alkohol v malých dávkach škodí v akomkoľvek množstve a podľa najnovších poznatkov prekysľuje vnútorné prostredie, čo spolu s nedostatkom kyslíka na málovetraných izbách a tiež s nadmierou stresu počas hodín strávených nehybne nad učebnicami, býva najčastešou príčinou vymývania mladých mozgov.

2./ Nevybiehajme pričasto a zbytočne z buniek

Život na internátoch býva rušný a mladí ľudia cítia potrebu spoločenských kontaktov. To je potrebné aj žiadúce, aby sa teda navzájom stretávali. Povedzme si rovno - kniha nenahradí debatu ani pohľad na priateľov. Ale ... veru treba varovať pred pričastým nekontrolovaným vybiehaním na susedné izby, kde človek bezúčelovo hodlá stráviť istý časový úsek prázdnymi rečami, sledovaním videa alebo obdivovaním zariadenia susedných izieb.

3./ Nevyhadzujme smeti z buniek rovno na ulicu

Vieme, že mladí sa neštítia vyhodiť nepotrebné odpadky rovno von oknom alebo cez balkón, lebo je to trocha bližšie ako do smetného koša na predizbe. Určite to nepomôže, keď sa pod múrmi internátu hromadia konzervy, gumky, papieriky alebo obsahy žalúdkov a telesných otvorov.

4./ Udržujme na bunkách patričný poriadok

Človek je od prírody tvor s vysokou vnútornou organizáciou, čo sa prejavuje aj v jeho prirodzenom inštinkte udržiavať v poriadku aj svoje blízke okolie. Nekazme preto svojmu vnútornému programu toto smerovanie priečnym vytváraním neporiadku, ale znižujme entropiu svojho okolia tak, ako to robia všetky otvorené prírodné systémy s nepretržitou výmenou toku informácií a energie. Stavať sa rovno proti prírode býva potom zhubné.

5./ Majme radi život na bunkách

Vnútorný pocit každého obyvateľa internátu, teda to, na čo myslí, čo myslí a ako sa pri tom cíti, je tiež jednou z dôležitých priorít, ktoré smerujú naše správanie k pozitívam. Ak niekto nerád opúšťa rodnú hrudu a navštevuje internátne prostredie pod tlakom a z donútenia, nebude sa nikdy cítiť šťastný ani v neskoršom živote.

 

Moje krátke pojednanie rád možno vo všeobecnosti aplikovať aj do iného prostredia ako len do internátnych izieb. Hodí sa pomerne pohodlne aj do bežného bytovkového života a snáď je dobre aplikovateľné aj čo sa týka života v rodinných domoch a detských domovoch, tiež v rôznych národných ústavoch zdravia a tak nápodobne.

A hlavne ... nikdy neberme nič príliš vážne, ani tieto rady :-)))

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?