reklama

Variant Cambridge Springs

Pod písmenko "V" som umiestnil vzletný variant Cambridge Springs, ktorý dostal názov podľa veľkého medzinárodného turnaja v rovnomennom meste v USA v roku 1904. Hrával sa už aj skôr, ale oficiálne pomenovanie ešte nemal. Vzniká po ťahoch 1. d4 d5 2. c4 e6 3. Jc3 Jf6 4. Sg5 Jbd7 5. e3 c6 6. Jf3 Da5. Ide teda o variant neprijatého dámskeho gambitu s viacerými pascami a hrozbami čiernej strany.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Úvodníkom 1. d4 d5 2. c4 e6 vzniká často sa vyskytujúca pozícia odmietnutého dámskeho gambitu s možným prechodom do poloslovanskej obrany.

Po ďalšom prirodzenom 3. Jc3 môže hra prejsť ešte napr. aj do Tarraschovej obrany dámskeho gambitu (predminule rozoberanej), ale po 3... Jf6 má čierny tiež dobré možnosti.

Okamžitým ťahom 4. Sg5 viaže biely čierneho jazdca na dámu, ale teória velí hrať čiernemu prirodzené obranné 4... Jbd7 bez strachu o osud pešiaka d5. Ide o pascu, ktorá ešte v polovici 19. storočia dopadla v šachových dueloch neraz pochybením bielej strany, ako v partii č. 1.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalším vývojom 5. e3 zabraňuje biely možnosti spadnúť do uvedenej pasce a nepriamo vlastne napáda čierneho pešiaka na d5. Čierny kryje napadnutie ťahom 5... c6 a po ďalšom 6. Jf3 Da5 vzniká už charakteristické postavenie otvorenia, nazývaného VARIANT CAMBRIDGE SPRINGS.

Čierny uvoľňuje v ranom štádiu hry svoju dámu z väzbového pôsobenia bieleho strelca a zároveň začína útok proti bodu c3, ktorý je pri nevykonanej rošáde slabinou v bieleho postavení. Biely musí hrať obozretne, aby sa nedostal hneď od začiatku do nevýhody.

Prípad pochybenia bieleho už v 7.-mom ťahu dokumentuje nasledovný diagram pozície, vzniknutej po ťahoch 7. Sd3? dxc4 8. Sxc4 Je4! :

SkryťVypnúť reklamu
reklama
po 7. Sd3?
po 7. Sd3? 

Ako vidieť, musí riešiť biely teraz hneď dvojaký problém: 1./ dvojité napadnutie strelca g5 a 2./dvojité napadnutie poľa c3. Nakoľko naraz obe hrozby nepokryje a zachrániť figúru je prvoradejšie, získa čierny pešiaka po nasledovnom 9. Sf4 Jxc3 10. bxc3 e5! 11. dxe5 Dxc3+ 12. Jd2 (s krytím strelca c4) Jxe5 13. Sxe5 Dxe5. Pozícia čierneho je pri materiálnej výhode už veľmi dobrá a v prípade chybného brania 11. Sxe5? získa čierny ešte výraznejšiu prevahu s útokom po d-stĺpci a hlavnej čiernopoľnej diagonále.

Jedine dôsledným postupom od úvodu vykryje biely všetky hrozby a prvoplánové pasce čiernych a môže pomýšľať pri dobrej hre aj na výhru, ako to dokumentuje aj veľmajstrovská partia č. 2.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V ECO klasifikácii má otvorenie značenie D52. Pre zaujímavosť si v linku na konci predošlej vety môžete prehrať až 20 rôznych partií, zohratých v tomto variante ;-)

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu