reklama

Evansov gambit

Pod písmenkom "E" sa skrýva exkluzívny Evansov gambit. Našu pozornosť si zaslúži brilantným rozpracovaním obety b-pešiaka bieleho v 4.-tom ťahu otvorenia známeho ako Talianska hra. Vznikol zhruba v polovici 19. storočia a účinnú obranu naň našli svetoví veľmajstri až koncom 19.-teho a začiatkom 20.-teho storočia. Charakteristicky vzniká po ťahoch 1. e4 e5 2. Jf3 Jc6 3. Sc4 Sc5 4. b4! Šachový génius Bobby Fischer raz povedal: "V každom prípade ide o zaujímavé otvorenie".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu

Zahájenie ťahmi 1. e4 e5 charakterizuje tzv. otvorené hry.

Druhým ťahom 2. Jf3 vyvíja biely prirodzene svojho kráľovského jazdca a zároveň napáda čierneho e-pešiaka. Čierny svojim ťahom 2... Jc6 aktívne chráni napadnutého pešiaka a tiež vyvíja jednu ľahkú figúru (ľahké figúry sú jazdce a strelce, ťažké figúry sú dáma a veže a spolu s pešiakmi a kráľom tvoria všetky tzv. kamene - pozn. autora).

Po treťom ťahu 3. Sc4 Sc5 vzniká tzv. TALIANSKA HRA.

Výpad 4. b4! zaviedol do praxe v 19. storočí anglický námorný kapitán Lewis Evans, ktorý patril medzi silných šachistov svojej doby. Po ňom aj nesie táto varianta názov EVANSOV GAMBIT.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Evansovou obeťou pešiaka získa biely niekoľko cenných temp k nástupu v centre a naviac ešte výpadnú bránku na poli a3 pre svojho čiernopoľného strelca. Úlohou čierneho v tejto hre je po prijatí gambitu brániť svoju pozíciu pred prudkým útokom.

Veľmajstri zvučných mien: Anderssen, Morphy a Čigorin žali s týmto gambitom veľké úspechy. Neskôr boli nájdené zlepšenia v obrane za čierne, hlavne Laskerovou zásluhou. Ale otvorenie pretrvalo až do dnešných čias. S obľubou ho hráva napr. bieloruský majster Sokoľskij. (kliknutím na meno veľmajstra Anderssena sa Vám otvorí prezentácia jednej jeho peknej partie z polovice 19. storočia)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samozrejme, čierny nemusí ponúknutého gambitového b4 pešiaka vziať, teda môže gambit odmietnuť. Nie je to však najlepší postup a potrestaný po takomto postupe bol v 30.-tych rokoch minulého storočia dokonca sám slávny Botvinnik, ktorý takto prehral dosť nedôstojne s relatívne slabším súperom !

Správna hra za čierne vzniká po týchto ťahoch: 1. e4 e5 2. Jf3 Jc6 3. Sc4 Sc5 4. b4! Sxb4 5. c3 Se7! 6. d4 Ja5 7. Jxe5 Jxc4 8. Jxc4 d5! a aj počítačový program Fritz 9 hodnotí túto pozíciu po vrátení gambitového zisku nanajvýš vyrovnane (viď šachovnicový diagram):

korektná varianta
korektná varianta 

Vo všeobecnosti možno povedať, že Evansov gambit je svojim použitím v šachovej hre dávno za zenitom svojej popularity. Je dobré ho ovládať za obe strany, pretože pri hre menej skúsených hráčov môže zamútiť vody veľmi často hrávanej Talianskej hry, z ktorej vzniká. Profituje z neho potom strana, ktorá lepšie ovláda teóriu tejto spletitej hry. Odporúčať ho možno ako prekvapivú zbraň do bleskoviek a nezáväzných kaviarenských alebo internetových zápolení.

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu