Zwinger v Drážďanoch

Autor: Valerián Valášek | 4.5.2015 o 19:30 | Karma článku: 6,86 | Prečítané:  766x

Zwinger sa nachádza v centre Drážďan,  hlavnom meste nemeckej spolkovej republiky Sasko. Ide o veľkolepú barokovú pamiatku, postavenú na niekdajších mestských hradbách.  Palác sa začal stavať na príkaz saského kurfirsta Augusta II., ktorý sa neskôr v roku 1 697 stal poľským kráľom. Tak ako veľa iných panovníkov, aj on napodobňoval životný štýl Ľudovíta XIVPalác dal postaviť na jazdecké a karnevalové slávnosti, ale dal tam vystavať aj oranžériu . Po oslavách pri príležitosti svadby kurfirstovho syna už Zwinger nebol taký obľúbený na konanie hier a slávností a začal slúžiť najmä ako galéria. Dnes je verejnosti voľne prístupná.

Z ulice Ostra Allee sa do Zwingeru vchádza Korunnou bránou cez most ponad vodnú priekopu:

 

Rozsiahly komplex barokových stavieb obkružuje centrálnu plochu s chodníkmi a fontánami:

 

 

 

 

 

 

Najkrajšou časťou stavby je francúzsky pavilón s jaskyňami, sochami a fontánami:

Na nádvorí dominuje socha kurfrista na koni a o niečo ďalej bokom nájdeme aj sochu Carla Mariu Webera:

Za 10 € si možno v juhovýchodnom pavilóne zakúpiť dennú vstupenku do troch rozsiahlych expozícií, ktoré tvoria galériu Zwingra. Prvou expozíciou je rozsiahla zbierka porcelánu:

 

 

 

Druhú expozíciu predstavujú obrazy starých majstrov z 15.-teho až 19.-teho storočia, rozmiestnené na troch poschodiach severného pavilónu, ktorým dominuje Sixtínska Madonna od Raffaela. Toto dielo zakúpil kurfirst Fridrich August II. v polovici 18. storočia z talianskej Piacenzy, počas druhej svetovej vojny bola prevezená do Sovietskeho zväzu, aby sa v roku 1956 vrátila do zbierok múzea. Nakoľko fotografovanie je v tejto časti expozície zakázané, prikladám na ilustráciu len jednu fotografiu mne neznámeho diela, vystaveného nad schodiskom.

Tretia expozícia v západnom pavilóne je matematicko-fyzikálna, kde nájdeme hlavne mnoho dobových hodín, hodiniek, sextantov, meradiel a dômyselných prístrojov:

 

V blízkosti Zwingra sa nachádza aj ďalšie múzeum Gruenes Gewoelbe, kde sú uchované nemecké klenoty a ktoré patrí tiež k štátnym umeleckým zbierkam mesta Drážďany. O tom ale niekedy nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pašku už nechcú ani ako moderátora. Skončí tak aj Kaliňák?

Príchodom chladných mesiacov sa politický vplyv Pavla Pašku zo Smeru pravidelne scvrkáva.

DOMOV

Končiaci vyšetrovateľ Gorily sa sporí s policajným šéfom

Marek Gajdoš je pripravený vypovedať pred poslancami.

KULTÚRA

Maďarská kameramanka, ktorá podrazila utečenca zo Sýrie, dostala cenu

Dostala sa na pódium filmového festivalu.


Už ste čítali?