Annaberg-Buchholz

Autor: Valerián Valášek | 10.8.2014 o 20:14 | Karma článku: 5,13 | Prečítané:  462x

V nemeckých Krušných horách sa nachádza krajské mesto Annaberg-Buchholz. Má banícku históriu a z našich miest najviac pripomína Banskú Štiavnicu. Podobne je situované v kopcovitom teréne, jeho história sa datuje do 12. storočia, preslávilo sa ťažbou striebra, má priemernú nadmorskú výšku 600 m n.m., akurát v súčasnosti má dvojnásobok obyvateľov - niečo cez 20.000.

Pre návštevníkov západných Čiech stačí prejsť niekoľko kilometrov cez hranice k nemeckým susedom a môžu navštíviť saské mesto Annaberg-Buchholz. 

Pomerne veľké námestie je obkolesené historickými budovami, medzi ktorými dominuje radnica a v strede námestia sa nachádza socha zakladateľa mesta Friedricha der Weise.

 

 

 

Od námestia sa možno dostať k evanjelicko-luteránskym kostolom Sv. Marien a Sv. Anny

Kostol Sv. Anny je najväčším neskorogotickým kostolom v spolkovej nemeckej republike Sasko. Bol postavený v roku 1499 pôvodne ako katolícky kostol, už v roku 1539 sa však stal evanjelicko-luteránskym, nakoľko evanjelici sú historicky najsilnejšou náboženskou skupinou v týchto končinách.

 

Oproti obrovskému halovému kostolu so 78 metrov vysokou vežou sa nachádza banícke múzeum.

Jeho expozície napovedajú stáročnú banícku históriu mesta a ukazujú bohatosť tradícií regiónu.

 

 

 

 

 

Okrem baníckych motívov nájdeme aj náboženské relikvie.

Tiež možno zhliadnuť stredoveké brnenie a neďaleko aj stredovekú krčmičku, ktorá si zachovala pôvodný ráz vstupnej časti.

V podzemí múzea je malá zbierka hodnotnej striebornej rudy ako aj iných drahokamov, vyťažených v lokalite mesta v minulosti.

 

V časoch 19. storočia sa mesto Annaberg-Buchholz preslávilo vývozom ozdobných strapcov, výšiviek a čipiek do celého sveta, čo zodpovedalo požiadavkám vtedajšej módnej vlny.

Počet obyvateľov mesta dosiahol vrchol v 50.-tych rokoch 20.-teho storočia, kedy ich bolo okolo 36.600. Odvtedy dochádza k pomalej migrácii obyvateľstva do modernejších regiónov, jednak za prácou, jednak za lepšími životnými podmienkami.

Z Nemecka celkom nepravidelný spravodajca MUDr. Valášek.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Tlak SNS na televíziu pripomína mečiarizmus, koalícia cúva

Verejnoprávnu televíziu sa snažili za šesťdesiat rokov vysielania ovládnuť viaceré politické strany. Nového riaditeľa RTVS bude parlament voliť na budúci rok.

KOMENTÁRE

Slovenská televízia. Mocenské pomery sa menili častejšie než hlásateľky

Do televízie sa tlačili autokrati, samozvaní otcovia národa aj zástancovia tretej cesty.

ŠPORT

Cibulkovej semifinále nestačí, šéf ruského tenisu jej nedáva šancu

Oddýchnutá Dominka nastúpi proti Ruske.


Už ste čítali?