Mladá šachová hviezda Anish Giri

Autor: Valerián Valášek | 16.2.2011 o 17:16 | (upravené 16.2.2011 o 22:09) Karma článku: 6,80 | Prečítané:  2025x

Pred niečo vyše rokom som priniesol článok o súčasnej svetovej FIDE špičke Magnusovi Carlsenovi. Ide o istý čas najmladšieho GM v svete šachu - tento titul dosiahol vo veku 13 rokov. Ešte pred dovŕšením jeho 19 rokov sa stal tento Nór hráčom s najvyšším FIDE ELO ratingom na svete a nedávno ho intenzívne trénoval samotný Garri Kasparov. No akoby vychádzajúcich mladých šachových hviezd nebolo málo, o prekvapenie sa na nedávnom Tata Steel Chess turnaji v Holandsku postaral talentovaný domáci, len 16-ročný mladík Anish Giri. V treťom kole turnaja porazil čiernymi v 22-ťahovej partii súčasnú top špičku Magnusa Carlsena, a to je pre akéhokoľvek šachistu už nejaký ten úlovok !

Anish Giri sa narodil 28. júna 1994 v ruskom Petrohrade ako syn nepálskeho otca menom Sanjay Giri a ruskej matky menom Oľga. V roku 2002 sa celá rodinka presťahovala do Japonska a od roku 2008 sa stali obyvateľmi Holandska. V meste Rijswijk pracuje otec mladého šachistu Anisha vo výskumných a poradenských nadáciách. Anish má ešte dve sestry - Natašu a Ayušu. Podobne ako Magnus Carlsen, dostal ešte ako školák titul veľmajster, konkrétne ako 14-ročný, čo je ruský aj holandský rekord. Viac o tomto šachistovi si môžete prečítať na stránkach anglickej wikipédie.

Anishov postup medzi svetovú špičku bol prudký, o čom svedčí aj nasledovná tabuľka nárastu jeho hernej sily, meranej v ELO ratingu za posledných 5 rokov:

vývoj ELO

V súčasnosti je so svojimi 2686 ELO bodmi na 52. priečke sveta, čo je v tvrdej konkurencii špičky skutočne obdivuhodná pozícia, navyše možno vzhľadom k jeho mladistvému veku predpokladať v najbližších rokoch jeho posun až do prvej desiatky svetových hráčov šachu. Podobne ako Magnus, bude zrejme o pár rokov útočiť na samotnú pozíciu svetovej FIDE jednotky, len musí nazbierať ešte viac skúseností po významných turnajoch.

Na nedávno prebiehajúcom 73.-ťom Tata Steel Chess turnaji v Holandsku zdolal v treťom kole mladý domáci borec prekvapivo súčasného svetového top hráča - samotného Magnusa Carlsena. Vynikajúco anglicky komentované youtube video z tejto partie si môžete pozrieť priamo po kliknutí na farebne označený link v tejto vete. Ak niekto nerozumie dobre anglicky, pripravil som pre Vás komentovanú prezentáciu v slovenčine na svojich šachových stránkach.

Hra mladého talenta s ázijskými koreňmi je dynamická, plná silných ťahov a proti Magnusovi mu bol takýto dravý postup nanajvýš platný za zisku celého bodu v neuveriteľne krátkej partii, ktorá skončila vzdaním sa bieleho už po 22.-hom ťahu.

Ostáva držať mladučkému Anishovi palce v jeho prudkom šachovom raste a ktovie - snáď sa čoskoro dočkáme jeho ďalších prekvapivých víťazstiev proti top hráčom svetovej špičky už zanedlho na ďalších turnajoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

SVET

Šoky, nefunkčné lepidlo a Trump. Ako Rakúsko už deväť mesiacov volí prezidenta

Z víťazstiev sa už tešili, rozhodne sa až teraz.

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Bugár

Maďarskú menšinu reprezentujú od roku 1989 tie isté tváre.


Už ste čítali?