reklama

Bankomaty - cieľ útoku zlodejov

Do rúk sa mi dostalo hneď niekoľko typov materiálov, z ktorých som sa dozvedel, aké rôzne spôsoby používajú zlodeji pri útokoch na bankomaty a účty klientov stále viac aj na Slovensku. Obeťou premyslenej lúpeže sa tak môže stať skutočne ktokoľvek z nás ! Neprepadajte panike, stačí poznať metódy a triky a pri troche obozretnosti možno nevítanej strate peňazí predísť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Ale po poriadku. Zhrňme si prehľadne, akými spôsobmi sa môže zlodej kdekoľvek na svete zmocniť lákavého obsahu bankomatu:

1./ Najdrsnejším spôsobom je krádež celého bankomatu, jeho naloženie na väčšie prepravné vozidlo a únos do bezpečia, kde sa zlodeji doslova dobyjú do vnútra peňažnej schránky a odnesú si lup. V jednom bankomate môže byť v našich krajinách obnos rádovo pár stotisíc až okolo milióna Sk v bankovkách. Stratu utrpí konkrétny peňažný ústav, účty klientov ostávajú nenapadnuté. Banka je zväčša proti lúpeži poistená a po zlodejoch začne pomerne rýchlo pátrať polícia, ktorá použije na ich identifikáciu zábery z bezpečnostných kamier a výpovede svedkov. Treba dodať, že najčastejšie vo svete kradnú bankomaty voľne stojace v supermarketoch, tie zabudované do stien sú predsa len pripevnené bezpečnejšie a na ich krádež by bolo potreba použiť aj zbíjačiek :-)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2./ Distingvovanejším a podstatne nenápadnejším spôsobom je krádež peňazí klienta pomocou jeho vlastnej bankomatovej karty. Práve tento typ zlodejiny zaznamenal výrazný boom za posledných 20 rokov a stále sa zdokonaľuje. Zatiaľ čo v 90.-tych rokoch začínali podvodníci takzvanou LIBANONSKOU SLUČKOU, keď kartu v bankomate zachytávali vloženým lankom, metódy mechanického záchytu karty sa stále zdokonaľovali. Klient ostal v presvedčení, že jeho karta bola zhltnutá z dôvodu vypršania jej platnosti alebo pre poruchu bankomatu. Ak nebol práve pracovný deň, vybral sa po "zadržanú" kartu do banky s oneskorením aj 24-48 hodín a to už mohol byť lupič s peniazmi z konta za horami za dolami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jednu z metód mechanického záchytu si priblížime nasledovnými obrázkami:

postup
postup 

Zlodej vyrobí z RTG filmu čierny pásik zo zahnutými okrajmi, ktorý vloží nenápadne do priezoru bankomatu a zatlačí až po okraj. Nič netušiaci klient prichádza k bankomatu a zasunie kartu, ktorá je pásikom zachytená a vôbec nedôjde k načítaniu údajov z nej bankomatom. Klient je po chvíli znepokojený, karta nejde vytiahnuť, lebo je v skutočnosti zadržaná nastrihnutým pásikom, ktorého vnútorné konce bránia spätnému vytlačeniu karty pohybovou mechanikou bankomatu. Prichádza na rad zlodej, ktorý akoby náhodný okoloidúci radí klientovi, aby zadal ešte raz PIN, že došlo ku chybnému načítaniu údajov. Klient v roztržení naklepáva PIN priamo pred očami nedbalo otočeného zlodeja. Nič naplat, klient odchádza po chvíli bez karty preč. Zlodej vytiahne samotnú kartu potiahnutím za zahnuté vonkajšie konce pásika a znajúc aj PIN vybieli vzápätí okradnutému klientovi peňažného ústavu konto.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3./ Veľmi moderným spôsobom, ktorý sa začal objavovať aj u nás len v posledných rokoch, je tzv. SKIMMING - kopírovanie údajov z kariet s magnetickým prúžkom. Zlodej vloží do otvoru pre kartu ako predsádku čítacie zariadenie, na ktorého konštrukciu stačia znalosti čerstvého inžiniera elektrotechniky. Toto zariadenie prečíta údaje na karte (magnetický prúžok obsahujú aj niektoré nové čipové karty) a už stačí len zistiť PIN. Ten môže byť nasnímaný pri jeho zadávaní na klávesnicu mikrokamerou veľkosti špendlíkovej hlavičky, nenápadne umiestnenej na hornej ploche bankomatu nad klávesnicou, alebo falošnou klávesnicou, ktorá môže byť na nerozoznanie od pravej a ktorá sníma poradie naťukaných číslic. Organizovaná skupina takto načíta niekoľko kariet, ktorých duplikáty potom vyrobí a použije spolu so znalosťou PIN kódov na vybielenie účtov klientov. Niečo také sa stalo aj na jar tohto roku, kedy Slovenská sporiteľňa zaznamenala desiatku prípadov nainštalovaných cudzích zariadení na vlastných bankomatoch. Klienti vtedy prišli v prepočte o 93 tisíc eur, ktoré im sporiteľňa ale uhradila.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zaujímavý článoček na túto tému si môžete prečítať aj s návodom, ako postupovať, keď sa Vám takáto záležitosť napriek opatrnosti prihodí. Dozviete sa v ňom tiež, ako málo bezpečné sú kreditné bankomatové karty, istené len podpisom, ktoré pri strate možno zneužiť či už nákupmi v obchodoch alebo pri embosovaných medzinárodných platobných kartách aj transakciami na internete.

Banky sa samozrejme bránia útokom zlodejov

Za dlhé roky boli vždy zlodeji o krok vpred, tomu nemožno zabrániť. Ľudská fantázia a dôvtip sú bezhraničné. Banky však vykonali od zavedenia prvých bankomatov mnohé odvetné opatrenia, ktorých cieľom je v prvom rade chrániť klienta pred nepríjemnosťami, v druhom rade seba pred krádežou obnosu peňazí. Aby nebolo možné zasúvať do otvorov pre karty rôzne serepetičky, vytvorili tesne za začiatkom zasúvacieho otvora kovovú západku, ktorá sa otvára len pri vložení okraja karty do otvora a zatlačení. Po vykonaní transakcie sa západka znova zavrie, cudzí predmet by ňou bol minimálne poškodený. Použitiu kopírovacieho zariadenia má brániť u nás len nedávno zavedená predsádka na otvore pre kartu, ktorá má zalomený priebeh a dáva tak aj opticky lepší prehľad o neprítomnosti sekundárne naloženého snímača. Kompletné čítanie karty je ďalej znemožnené aj spomaleným a trhaným pohybom samotnej karty pri zasúvaní do bankomatového otvoru (donedávna som si myslel, že bankomat u nás má poruchanú mechaniku, keď kartu berie trhane - pozn. autora). Odborníci radia bankám zaradiť jednoduché upozornenie na obrazovkách miesto reklám na produkty, ktoré by spolu s fotom originálne vyzerajúceho otvoru pre vloženie karty pomohlo klientom lepšie spolupracovať s bankou pri odhaľovaní prípadnej kriminality typu mechanických zadržiavačov a skimmingu.

Ešte Vás odkazujem na ďalší poučný článok na túto ožehavú tému.

P.S.1: Zopár údajov v článku som čerpal z dvojtýždenníka Trend - číslo 31 z minulého mesiaca, niečo z internetu a niečo z bežne mailom kolujúcich prezentácií.

P.S.2: Zároveň sa omlúvam kolegovi-blogerovi Jurovi Lörincovi, že som mu zabŕdol do bankovníckej témy, ale keď kompetentní mlčia, ľud dvíha hlas :-)

Valerián Valášek

Valerián Valášek

Bloger 
  • Počet článkov:  171
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Lekár-rádiológ, 47 rokov. Býva a pracuje na Liptove. Záľuby: Fitness, šach, cestovanie. Zoznam autorových rubrík:  MedicínaPeniazeStravovanieŠachPočítač a softTovarNezmyslyToto nemá chybuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu